Drzwi otwarte już 27 kwietnia. ZAPRASZAMY!!!

wymiana z Francją (2008)

Pierwsza sobota roku szkolnego była upalna. Pakowanie do walizki ciepłych swetrów w taki skwar wymagało wiele samodyscypliny i umiejętności przewidywania. Nie jechaliśmy przecież do Francji na pokaz mody, tylko leśne wędrówki. Celem naszej podróży było Trójstronne Spotkanie Młodzieży w Baerenthal, w Alzacji. Uczestnicy tego spotkania pochodzili z terenów przygranicznych Niemiec i Francji, więc wszyscy płynnie władali językiem francuski i niemiecki. 
Jak się okazało swetry przydały się, bo Baerenthal przywitało nas deszczem. Na szczęście w następnych dniach pogoda poprawiła się i ciepłe kurtki nie przydały się więcej. Tematem tegorocznego (piątego już) spotkania były natura i ochrona przyrody. Głównym więc zajęciem było chodzenie po rezerwatach przyrody (lasach, zbiornika wodnych), choć nie tylko, bo zwiedzaliśmy tez zamki np. Fleckenstein i dom wody –„Maison d’eau” – w którym testowaliśmy nasze codzienne zużycie wody (do kąpieli, mycia, zębów czy też zwykłego jej spożywania). Wieczorami pracowaliśmy w grupach trójnarodowościowych nad plakatami, które miały prezentować zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenia podczas naszego spotkania. Był też czas na integrację i rozmowy z naszymi rówieśnikami z Francji i Niemiec. 
Podczas całego pobytu w Baerenthal towarzyszyły nam francuska telewizja i prasa, a ostatniego dnia spotkania w lokalnej gazecie ukazał się artykuł, którego nagłówek głosił „Séjour au vert” („pobyt w zieleni”) i relacjonował to, co robiliśmy w ciągu minionego tygodnia. Czas jednak okrutnie szybko mijał i właśnie gdy zaczęliśmy się oswajać z językiem (francuskim bądź niemieckim) naszymi współtowarzyszami, nadszedł dzień wyjazdu i musieliśmy powiedzieć sobie „Au revoir”.

Uczennica klasy IIC – Agata Czarnoleska

Organizatorkami i opiekunkami tegorocznego trójstronnego spotkania młodzieży we Francji były: prof. Jadwiga Listwan (nauczycielka języka francuskiego) oraz prof. Beata Dzięgielewska (nauczycielka języka niemieckiego. Kolejna edycja projektu odbędzie się w przyszłym 2009 roku (18-24 września 2009) w Polsce Krzyżowej. Zapraszamy!!!